Adaptacja

To właśnie w okresie żłobkowym i przedszkolnym dziecko dowiaduje się po raz pierwszy, o tym jak wygląda świat poza jego rodziną.

academy

Każde dziecko jest inne i nieco inaczej reaguje na pierwsze kontakty z rówieśnikami, nowe otoczenie i nieznane jeszcze ciocie. Jedni kandydaci na Tropicieli czy Badaczy wchodzą do grupy pewnym krokiem i bez problemów żegnają się ze swoimi bliskimi, inni są bardziej nieśmiali i potrzebują więcej czasu, by przełamać swoje opory przed nieznanym, jeszcze inni na każde nowe miejsce reagują płaczem, choć na szczęście ciekawość nowego miejsca zwykle zwycięża i w miejsce łez szybko pojawia się zainteresowanie nowym otoczeniem.

Z naszego punktu widzenia najważniejsze jest, by uszanować charakter dziecka, by we współpracy z jego Rodzicami ułatwić mu wejście w nowe środowisko.

Jak to wygląda w praktyce?

Adaptacja w Academy International odbywa się według naszego autorskiego programu „Uśmiechnięty Maluch”. Zachęcamy, aby pierwsze kontakty dziecka z placówką odbywały się w towarzystwie rodzica. Wraz z mamą lub tatą warto dokładnie zwiedzić przedszkole, obejrzeć salę należącą do grupy dziecka, szatnię, salę z kulkami i plac zabaw. Dobrze jeśli rodzice podczas tej wizyty będą zachęcać dziecko do sięgnięcia po zabawki, do samodzielnego poruszania się po przedszkolu, opowiedzą mu, co się dzieje w poszczególnych salach i w czym będzie uczestniczyło.

Po oswojeniu malucha z miejscem, czas na adaptację właściwą. W pierwszej fazie wprowadzamy dziecko i rodzica do grupy. Wspólnie się bawimy i poznajemy, stopniowo wydłużając czas pobytu. W kolejnym etapie rodzic pozostawia swoją pociechę wśród rówieśników, na godzinę lub dwie, pod opieką cioć. Należy pamiętać, aby pożegnać się z dzieckiem i przekazać informację, dokąd się udajemy i kiedy wrócimy np. po obiedzie, po zajęciach muzycznych. Dzięki temu dziecko zyskuje poczucie bezpieczeństwa, które pozwala mu aktywnie uczestniczyć w zajęciach grupy. W miarę możliwości warto stopniowo wydłużać czas, w którym dziecko pozostaje w grupie bez rodziców, co pozwala mu sukcesywnie przyzwyczajać się do nowej sytuacji.

W łagodnym i bezstresowym oswajaniu się maluchów z nową sytuacją pomagają m.in. nasze zajęcia Baby Academy – pierwsze w Warszawie dwujęzyczne zajęcia adaptacyjne dla dzieci od 1 do 3 roku życia. Podczas twórczych zabaw maluchy aktywnie odkrywają świat wraz z opiekunami i… rozwijają swoje zdolności. Wspólne zabawy odbywają się w kolorowych i przestronnych salach placówek Academy International, a zajęcia prowadzą nasi nauczyciele, w dwóch językach, po polsku i angielsku równolegle. Kreatywne zajęcia Baby Academy pomagają najmłodszym przygotować się do rozpoczęcia „edukacyjnej przygody ” w dwujęzycznym żłobku i przedszkolu.

W Academy International nie ustalamy sztywnych zasad adaptacji, starając się ją dostosować do potrzeb danego dziecko oraz możliwości organizacyjnych jego rodziców, którzy niekiedy nie mogą sobie pozwolić na rozciągniętą w czasie adaptację. Dlatego, jak ten proces będzie wyglądał w przypadku Waszego dziecka ustalimy wspólnie, bardziej starając się dostosować do Państwa niż narzucając własne rozwiązania. Pamiętajmy przy tym, że proces adaptacji nie może trwać zbyt długo, dziecko nie powinno przyzwyczaić się do tego, że chodzi do żłobka razem z mamą. Zmiana tego zwyczaju jest bowiem jeszcze trudniejsza niż samo przyzwyczajenie się do nowego miejsca i żłobkowego trybu życia.

Żłobek, to fantastyczny czas w rozwoju dziecka, a my mamy przywilej, w tym rozwoju uczestniczyć!

Baby Academy – Oferta zajęć