Rozszerzona matematyka

Tajniki matematyki – co, jak, dlaczego?

Tajniki matematyki to nasz autorski program rozszerzonej edukacji matematycznej, realizowany od pierwszej klasy szkoły podstawowej.

academy

Naszym celem jest rozwijanie w uczniach myślenia matematycznego oraz nauczenie ich wykorzystywania „królowej nauk” w życiu codziennym. Jesteśmy przekonani, że matematyka jest dla wszystkich, nie tylko „dla wybranych”, a kluczem do sukcesu jest umiejętność przekazania wiedzy matematycznej w sposób ciekawy i dostosowany do wieku dziecka.

Matematyka „królową nauk”

Matematyka, jedna z najstarszych dziedzin nauki, nie bez przyczyny zdobyła sobie zaszczytne miano „królowej”. Wszak to coś znacznie więcej niż wiedza o liczbach i figurach geometrycznych. Matematyka uczy wnioskowania oraz logicznego myślenia. A te umiejętności są kluczowe do zgłębiania innych dziedzin wiedzy: geografii, fizyki, a nawet przedmiotów humanistycznych. Co jest cechą wybitnego prawnika? Bardziej niż znajomość kodeksów, liczy się umiejętność wyciągania wniosków i logicznego interpretowania faktów. Tak, matematyka, na pewno nie zaszkodzi przyszłym prawnikom!

Matematyka uczy systematyczności

To specyficzna dziedzina wiedzy, która ma swoje stopnie wtajemniczenia. Informacje wynikają jedne z drugich, wiedza bardziej zaawansowana jest kontynuacją wiadomość podstawowych. Uczenie się matematyki samo w sobie doskonali proces uczenia się innych przedmiotów. Pokazuje uczniom, że systematyczność popłaca.

Matematyka uczy wytrwałości

Aby rozwiązać zadanie, nieraz trzeba podejść do niego wielokrotnie. Trzeba spróbować wielu metod, „pokombinować”, przekształcić wzór, dokonać dodatkowych obliczeń, by wreszcie uzyskać prawidłowy wynik. Matematyka uczy zatem cierpliwości i pokazuje, że nie zawsze droga „na skróty” skutkuje dobrym rozwiązaniem.

tajniki_matematyki_2

Matematyka, a konkretnie geometria rozwija wyobraźnię przestrzenną. Stąd już tylko krok do architektury czy designu.

Określenie „królowa nauk” bez wątpienia nie jest pustym sloganem. Dlatego w szkole Academy International Karolkowa 49  dokładamy starań, by każdy z naszych uczniów odkrył i rozwijał swoje zdolności matematyczne.

Radość praktykowania

Matematyka, co się niestety niekiedy zdarza, nie może być traktowana, jako „sztuka dla sztuki”. Realizując w każdej z klas autorski program „Tajniki matematyki” staramy się pokazać uczniom, jak mogą ją wykorzystywać w codziennym życiu. Proste przeniesienia teorii na praktykę, niejednokrotnie przyczyniają się do „połknięcia bakcyla”; dzieci zaczynają rozumieć po co się uczą i jak wiedza wyniesiona ze szkoły ma przełożenie na rzeczywistość pozaszkolną.

Cena , ilość, wartość – uczeń Academy International Karolkowa 49 nie będzie zaskoczony przy kasie w sklepie, bo doskonale radzi sobie z obliczeniem należności za zakupy. Nie pyta: kiedy? za ile? Bo obliczenia zegarowe i kalendarzowe także nie mają przed nim tajemnic. Z przyjemnością podejmuje wyzwanie  gry planszowej, wykorzystując przy tym swoją rozszerzoną wiedzę matematyczną!